Ha zenerajongónk vagyunk vagy zenerajongónak keresünk ajándékot, akkor egy bakelit óra jó ajándék lehet. Ha nálunk is vannak még otthon régi lemezek, akkor érdemes elgondolkodni rajta, hogy van-e kedvünk bakelit óra készítéséhez. Egy egyedi bakelit óra elkészítéséhez van néhány jó tipp, amit érdemes észben tartanunk.
1. Bővítsük ki a lemezen található lyukat
A legtöbb bakelitlemezen található lyuk körülbelül 6,25 milliméter átmérőjű. Ez a méretű órakészlet tartalmaz egy óraszerkezetet, amelynek 6,25 milliméter orsója van. A fúró és egy fúrószár segítségével szélesítsük ki a lemez középső furatát, hogy az orsó könnyebben illeszkedjen a lemezbe.
2. Csatlakoztassa az óra mozgását a lemezhez
Toljuk át (vagy csavarjuk be) az óraszerkezet orsóját a lemez középső furatán. A mellékelt hardverrel (általában anyával és alátéttel) rögzítsük az óra mozgását a lemezhez. Az anyát meghúzhatjuk az ujjunkkal – nem szükséges csavarkulcsot használni, mert megrepedhet a lemez.
3. Fessük be az óramutatókat
A legtöbb óramű-készlethez fekete mutatók tartoznak, és mivel a legtöbb bakelitlemez fekete, érdemes lefesteni a mutatókat. De ha nincs kedvünk festegetni, akkor egy kis kutatómunka után akár találhatunk színes mutatókat, ezüst vagy aranyszínű mutató jól mutat az óra lapján. Viszont, ha a festés mellett döntünk az óramutatók festése előtt feltétlenül használjunk alapozó spray-festéket. Ettől élénkebb lesz a szín plusz, az alapozó segít abban, hogy a festék tapadjon az óramutatókhoz.
4. Rögzítsük az óramutatókat
Az óramozgató készletek eltérőek ezért figyelni kell arra, hogy miközben rögzítjük a mutatókat, vigyázzunk a felhelyezéssel, nehogy összetörjük őket.
5. Tegyük fel az órát
Találhatunk olyan óraszerkezeteket is, amik beépített akasztóval rendelkeznek. Ez rendkívül hasznos, és rengeteg időt takarít meg. Most már csak egy szöget kell a falba vernie, és íme! Kész!
Persze nemcsak a bakelit óra lehet jó ajándék, hanem legalább ennyire kreatív lehet egy egyedi vágódeszka, ami jó kiegészítője lehet a konyhánknak vagy az ebédlőnknek.